klasyczne Góralskie wesele


Przygotowania do góralskiego wesela rozpoczynają się wcześnie rano. Ledwo nastaje świt, a ja już

dyskretnie przyglądam się Pannie Młodej. Widzę, z jaką pieczołowitością druhny pomagają przyszłej żonie z ręcznie wyszywanym gorsetem, haftowaną koszulą, kierpcami i czerwonymi koralami. Jednak największe wrażenie robi tradycyjna biała suknia z kolorowymi, kwiecistymi zdobieniami. Wszystko to, by oczarować ukochanego Kiedy już przywiozą go druhny.


Zanim to jednak nastąpi, po przyszłą żonę przyjeżdżają pytace. To góralscy drużbowie, którzy na koniach przemierzają wieś, przywożą narzeczonych do domu Panny Młodej. Wtedy zakochani widzą się pierwszy raz w odświętnych strojach. Spoglądają sobie głęboko w oczy, ciesząc się z nadchodzącej uroczystości.


W domu Panny Młodej przyglądam się też kolejnemu pięknemu zwyczajowi – błogosławieństwu

rodziców. To podniosła i wzruszająca chwila, w której ojciec i matka udzielają błogosławieństwa młodym na wspólne pożycie.


Chwilę później przez wieś przetacza się karawana bryczek i osiodłanych koni. Zgodnie z tradycją narzeczeni jadą osobno, by połączyć się znów przed samym ołtarzem.


Na góralskim ślubie kto może, przywdziewa tradycyjny strój. W kościele jest pięknie, uroczyście, kolorowo. Gdy Państwo Młodzi wypowiadają słowa przysięgi, która łączy ich na resztę życia, w powietrzu czuć wzruszenie i radość. W końcu zakochani będą mogli iść razem przez życie. Tak ważne wydarzenie trzeba uczcić hucznym weseliskiem!


Góralskie wesele, czyli huczne świętowanie do białego rana.


Do remizy strażackiej młode małżeństwo przyjeżdża już na jednym wozie. U progu drzwi witają ich

rodzice, którzy zgodnie z tradycją częstują nowożeńców chlebem i wódką. Gdy to nastąpi, rozpoczyna się huczne świętowanie.


W swoim życiu brałem udział w wielu weselach. Jednak nic nie zastąpi uroczystości, która tego

dnia odbyła się w remizie gdzieś pomiędzy wysokimi wzgórzami Tatr. Zabawę rozpoczął wspólny

taniec Państwa Młodych, który – a jakże! – również związany był z odwieczną tradycją tatrzańskich

górali. Goście bawili się w pięknie przystrojonej, drewnianej sali. Stoły uginały się pod ciężarem

znakomitego, swojskiego jadła. Jednak największe wrażenie robili Państwo Młodzi. Piękni i

zakochani, tańczyli do białego rana.


Na góralskim weselu nie mogło zabraknąć tradycyjnych tańców, zabaw i ocepin. Ludzie bawili się w

rytm góralskich brzmień. Był to czas prawdziwej radości.


Zobaczcie sami jak wygląda góralskie wesele

Spodobało się?

Skoro dotarłeś aż tutaj, to sądzę że podoba Ci się moja praca. Jeśli tak, zachęcam do kontaktu w sprawie oferty. Chcesz zapytać o cenę, wolny termin, spotkanie lub inne szczegóły?

Zobacz inne historie

sesja ślubna nad morzem
Sesja ślubna nad morzem
Z naszej strony był to zupełnie spontaniczny, nie planowany, szalony wyjazd na sesję nad morze. W ciągu nocy przemierzyliśmy Polskę z południowych krańców, dokładnie na samą północ by wykonać sesję w Sopocie i zaraz po sesji wsiąść w pociąg i na rano być z powrotem w górach. Sesja ślubna nad morzem
folwark stara winiarnia
Folwark stara winiarnia
Dziś zabieram Was do Mszany Dolnej. Właśnie tu znajduje się klimatyczna restauracja w której Justyna i Dawid zorganizowali swoje wesele. Folwark stara winiarnia- to właśnie tu tradycja i historia przeplata się z nowoczesnością.
wesele w litworowym stawie
wesele w litworowym stawie
Zapraszam Was na pierwszy tegoroczny reportaż do Karoliny i Roberta w Ludźmierzu. A piękne wesele odbyło się w wyjątkowej sali Litworowy Staw w Białce Tatrzańskiej. Wesele w Litworowym Stawie

Ta strona używa plików cookie